středa 13. ledna 2016

ATLAS MRAKŮ: Jak na něj


Ve svém okolí jsem slýchávala, jak je Atlas mraků zvláštní film, nadmíru složitý, spletitý nebo dokonce divný, takže ho někdo ani nedokoukal, protože ani nechápal, kam má děj namířeno. Atlas mraků jsem viděla před Vánoci s několikaletým zpožděním a výsledkem, že se v okolí vyskytlo několik dalších poznámek týkající se nepochopení filmu.

A přece je Atlas mraků tak jednoduchý...

Tohle vlastně ani není tak recenze, jako spíš takový návod, jak na Atlas mraků koukat a pochopit ho. 

Je těžké určit první základní pravidlo, protože Atlas mraků jako takový je příběh o několika vrstvách členěný horizontálně i vertikálně. Zhruba 10 hlavních představitelů zároveň hrající od tří do sedmi různých lidí v časovém horizontu od nejvzdálenější minulosti - tedy 19.století, po dalekou budoucnost. Logicky, potažmo i matematicky, vzato by se celý Atlas mraků dal napasovat na klasickou osu "XY" do souřadnicového systému. Ale já na to nepůjdu vědecky. Důležité je postihnout základní myšlenku příběhu.

Atlas mraků je šest jednotlivých povídek, které jako páteř lidské tělo propojuje časová osa a myšlenka, že nežijeme jen jednou a v každé naší další formě, se setkáváme se stejnými lidmi, jež jsme potkali v předchozí době a nějakým způsobem s nimi spojili život, takže činy spáchané v minulosti, byť sebemenší a tou dobou pro nás bezvýznamné, nějakým způsobem ovlivní budoucnost.

ČAS A PROSTŘEDÍ

6 povídek, 6 různých prostředí napříč historií.
Každá doba = 1 vypravěč.
Každý vypravěč má pro přehlednost na sobě znaménko ve tvaru komety. Halle Berry jako Luisa Reyová na něj ve svém příběhu upozorňuje a ukazuje na něj, ale ne každý vypravěč udělá přesně totéž. U některého si vypravěčského cejchu všimnete, někde není skoro vidět.

1) Polynésie rok 1849
Jsme na lodi kdesi v Tichomoří a motáme se kolem mořeplavce Adama Ewinga, který na svých cestách píše deník.

2) Anglie 1936
Nejprve jsme na okamžik v Cambridgi, pak krátce v Londýně, načež se ocitneme kdesi, co kniha označuje za Zedelghem, což je v Belgii, ale film zůstal pěkně na zadku na anglickém venkově v krásném honosném domě, kam se vypravěč tohoto příběhu, Robert Frobisher - skladatel a prostopášník, uchýlil k jinému, věhlasnějšímu skladateli Vyvyanu Ayrsovi.

3) San Francisco, 70.léta
Luisa Reyová je novinářka, uvízne ve výtahu se starým pánem, Sixmithem, který by skrze ní rád pověděl světu pravdu týkající se jaderné energie a ropy. Jenže Sixmith na pokoji zemře dřív, než Luise předá složku "Poločas rozpadu", takže Luisa začne na vlastní pěst pátrat...

4) Londýn, 2012
Timothy Cavandish, nepříliš úspěšný autor a manažer dalšího nepříliš úspěšného spisovatele, se dostane do potíží. Ačkoli se jeho kolega spisovatel stane po vyhození literárního kritika z okna úspěšný, Timothy prostě nemá peníze, ovšem vymahači dluhu je chtějí. Jde si tedy půjčit ke svému bratrovi, ovšem probudí se v Auroře, zvláštním domě pro seniory, ze kterého se nemá dostat ven.

5) Neo Soul, 2144
Dostáváme se dál do budoucnosti, kde Sonmi 451, servírka v korejském fast foodu, vypráví Archiváři, jistému neo-úředníkovi, celý svůj příběh od rutinní práce servírky, přes prozření, pochopení, uvědomění si sebe sama, až po jakousi revoluci vůči útlaku. Sonmi 451 je totiž něco jako robot, ale zároveň člověk, zkrátka uměle vyrobená pracovní síla z biomasy. 

6) Kmen kdesi v pralese, daleká budoucnost...
... možná ne tak daleká. Lidé žijí v prosté kmenové společnosti se staršinou, šamankou nazývanou abatyší, živí se jako osadníci, žijí v čemsi připomínající nám známé dlouhé domy. Na druhé straně ale žije vyspělá rasa, což trochu zavání Hvězdnou bránou, kdy se běžně mezi osadnickými kulturami vyskytovaly nebývale vyspělé rasy. Tady je ale vypravěč člen kmene, Zachry. Dá se říct, že trpí bludy, možná je z našeho moderního a současného pohledu jen schizofrenní, kdo ví. Je svědkem, jak nepřátelský kmen, chladnokrevně podřízne jeho příbuzného. Pak stejné zlo postihne jeho vesnici a on nakonec slíbí člence vyspělých, že jí pomůže při cestě za hledáním jakéhosi pradávného mýtu týkající se bohyně Sonmi. 

POSTAVY

Jsou základem všeho a tady jich je skutečně požehnaně. Co považuji za chybu filmu, že všechny podoby jednotlivých představitelů se divákovi zjeví až v závěrečných titulcích, takže plně nepochopí všechny souvislosti, které nám tvůrci chtěli sdělit.

Pravidlo pro postavy je vskutku prosté. V každé realitě se může představitel dané postavy vyskytovat pouze jednou!

1) Jim Sturgess


Vezmu to pěkně zleva...

Adam Ewing na lodi kdesi v Polynésii. Píše si lodní deník, ano? Doktor Henry Goose, kterého hraje Tom Hanks, se staví do pozice jeho pravé ruky, přítele. Plus se nám tam pohybuje ještě černošský otrok.

Hae-Joo Chang v Neo Soulu. Je to rebel! Bacha na něj, má dost společného se Sonmi 451.

Adam, člen kmene, ten osudný, uboze podříznutý příbuzný Zachryho.

Skot, prostě a obyčejně příslušník skotské národnosti, kdesi v hospodě v Londýně v roce 2012.

V povídce Luisy Reyové je muž na fotografii, otec jakési Megan.

A nakonec v příběhu Roberta Frobishera se mihne jako chudý, hotelový host.

2) Ben Whishaw


Robert Frobisher, skladatel, předválečný anglický gentleman s nahoněnou čupřinou, který jde k Vyvyanovi Ayrsovi zapisovat noty, protože je prostě lehkomyslný bohém, který utekl Sixmithovi z postele. Ovšem má v hlavě dokonalou hudbu, symfonii, SEXTET ATLASU MRAKŮ... slyšíte? Sextet... od slova šest. Doufám, že držíte v hlavě, že těch příběhů je šest ;)

V pravém horním rohu je námořníček na lodi v Polynésii, tzv. cabin boy, kde se plaví Adam Ewing.

Ten zarostlý vpravo uprostřed pouhopouhý člen Zachryho kmene, obyčejný, primitivní osadník.

Týpek s brýlemi, respektive prodavač, poslouchá v San Franciscu v obchodě s hudbou právě sextet Atlas mraků ve chvíli, kdy tam přijde Luisa Reyová a podotkne, že už ten hudební motiv jednou slyšela.

A ta žena? To je taky Ben Whishaw. Jmenuje se Georgette. Timothy Cavandish má v Londýně v roce 2012 bratra, pamatujete? No... tak tohle je jeho žena!

3) Halle Berry


V levém horním rohu máme Jocastu Ayrsovou, manželka, milenka skladatele Vyvyana, později i Roberta. Jednoduše z černošky pohledná plavovlasá běloška v roce 1936.

Pravý horní roh nám ukazuje Meronym, příslušnici vyspělejší rasy v daleké budoucnosti. Průvodce jí bude dělat Zachry, hledá předky, Sonmi 451, kterou osadníci oslavují jako mýtickou bohyni. 

Levý spodní roh, konečně Luisa Reyová, novinářka ze San Francisca. V 70.letech chce prostě zjistit pravdu a ukázat ji světu. Pátrá po Polopčasech rozpadu, důležité složce plné informací, kterou někteří lidé nehodlají vypustit na světlo. Každý vypravěč má svým způsobem svého nepřítele. Tady je to vedoucí výzkumného a technického centra, kde Sixmith pracoval. Luisa se však dozví mnohem víc. Při pokusu o její zabití, potká otcova přítele z války v Korei či ve Vietnamu (trošku jsem ostuda, že netuším v jaké, ale ono to pro příběh vůbec není podstatné :)).

Že v pravém spodním rohu není Halle Berry? Ale jděte! Je... v tom je to kouzlo. Žijeme víckrát, měníme se, naše duše se stěhuje, takže ačkoli jsme vnitru stejní, máme jen jinou schránku. Tady představuje korejského lékaře Ovida v Neo Soulu. 


V povídce Timotyho Cavandishe se mihne coby host na after party po předávání literárních cen v Londýně v roce 2012. Filmaři ji pojmenovali prostě - indiánská žena.


Její poslední rolička připadá na tichomořský deník mořeplavce Ewinga. Na počátku jeho vyprávění je na pevnině, jsou tam domorodci, otroci, černoši a právě tam ji najdeme.


4) Jim Broadbent

Timothy Cavandish, spisovatel v Londýně v roce 2012. Jima Broadbenta známe především z muzikálu Moulin Rouge, ovšem je to už pár let, Jim nám zestárl a ačkoli vypadá v rozmezí sedmdesáti a osmdesáti lety, tak je mu pouze něco přes šedesát. Klame tělem.

Timothy nemá zrovna moc peněz, ačkoli se spisovatel, kterého zastupuje nečekaně proslaví. Dluží peníze, 50 000 liber, které nemá, takže zavolá svému bratrovi Denholmovi Cavandishovi. Jenže namísto půjčky ho zavře do Aurory, domu pro seniory. Když už nic jiného, možná vás napadne jistá paralela, respektive lehce okopírovaný příběh Vyhoďme ho z kola ven, popřípadě jeho známější název Přelet nad kukaččím hnízdem. Domov seniorů nebo psychiatrie, vyjde to nastejno. Velká sestra je totiž Velká sestra a ta se jen tak obalamutit nedá. Ale pokud to někoho nenapadlo, pomsta je sladká, pomsta je většinou za lásku, za láskou však stojí žena a tady v tom případě Georgette.


Vyvyan Ayrs, vyčpělý skladatel s chatrným zrakem po těžké nemoci a ještě chatrnější pamětí. Dlouho nesložil nic pořádného, vlastně to ani nemůže zapisovat, protože na notové partitury nevidí. Nemůže je pořádně ani dostat z hlavy, jelikož melodii každou chvíli zapomene. Proto se mu hodí do krámu Robert Frobisher. Pracuje, rozvíjí se po boku známého skladatele a seberealizuje se v sextetu Atlasu mraků. Jenže Vyvyan je egoistický stařec, který nedopustí, aby smetanu slízl někdo jiný a tak začne mladého Frobishera kapku tlačit ke zdi a vydírat. Jenže Robert se nedá.

Jim Broadbent se nám mihne na lodi v tichomořské lince jako kapitán lodi, Molyneux.


V Neo Soulu sedí v chudinské čtvrti jako korejský pouliční muzikant. 5) Doona Bae

Sonmi 451, jídlonosička, pro nás obyčejná servírka, která vypadá na první pohled jako robot. Po bližším ohledání ji lze nazvat otrokyní. Může jen jíst, spát a pracovat po 12 let. Pak ji čeká povýšení, něco na způsob dovolené, ale...

Protože se vyzpovídává Archiváři, tak je zřejmé, že nebude jen tak obyčejnou servírkou ve fastfoodu. Protože nám však prozře, uvědomí si sama sebe, stane se centrem dění revoluce pod vedení Hae-Joo Changa, do něhož se zamiluje.

Pak si střihla další jídlonošku, Sonmi 351.

A aby toho nebylo málo, tak ještě korejskou prostitutku.

Opustíme Neo Soul...

Její zrzavá verze se jmenuje Tilda, manželka Adama Ewinga. Chudinka čeká, až se mořeplavec na moři unaví dobrodružstvím a vrátí se domů.

U Timothyho Cavandishe se mihne stejně jako Halle Berry, mexická žena coby host na after party předávání literárních cen v Londýně v roce 2012.

Pak se objeví jako Meganina matka v realitě Luisy Reyové. Takže ji najdete jako ženu na fotografii po boku Jima Sturgesse, který se tam nechal zvěčnit jako Meganin otec. Vidíte tam tu spojitost? Pořád jsou spolu, ať už je realita jakákoli... 

6) Tom Hanks

Nejsložitější vypravěč na závěr...

Coby vypravěč se objeví hned v úvodní scéně jako stařec, domorodý, člen kmene, osadník Zachry. Začne mluvit o příběhu, kdy minulost, přítomnost a budoucnost je silně spjata, potkáváme se neustále, v jiných podobách, formách, ale přesto se potkáváme právě my a začne vyprávět od počátku všeho. Takže po chvíli se nám Zachry vrátí ve flasbacku jako muž v nejlepších letech uprostřed lesů, kterak sleduje Adama, svého příbuzného, jak je brutálně napaden a zabit nepřátelským pomalovaným kmenem připomínající spíše Hurony v době Nového světa.

Pak tu máme doktora Henryho Goose v Tichomoří. Přítel mořeplavce Ewinga. Plaví se společně s celou posádkou, léčí mladého mořeplavce a chrání ho před černým otrokem, který se na palubu vetřel a snaží se tam přežít. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Goose je pěkně na prachy, takže bacha na něj...

V Londýně, kde se píše rok 2012, píše knihy. Ne zrovna úspěšné, spisovatel Dermot Hoggins s dost drsným vyjadřováním, kterého zastupuje Cavandish, se rozhodně změnit koloběh věcí tím, že zkrátka toho kritika, díky němuž mu kniha nejde na odbyt, vyhodí z okna. Z knihy je rázem bestseller!

Ovšem v Londýně se píše ještě rok 1936. Robert Frobisher si najde byt, který mu pronajímá... kdo jiný než majitel v podobě Toma Hankse.Neo Soul, i tady je Tom Hanks k vidění. Zvláštní, ale střihl si roli herce představujícího Timothyho Cavandishe v jeho autobiografickém filmu o pobytu v Auroře. Film pro pamětníky pak sledují dvě korejské servírky.V San Franciscu se v sedmdesátých letech pohybuje jako Isaac Sachs na poli vědy, setká se s Luisou Reyovou a řeší Sixmithův Poločas rozpadu.

S vypravěči jsme skončili, ale stejně je tam ještě pár postav, které se nám prolínají dál a jsou důležité.


7) James D'Arcy


Už několikrát jsem se zmínila o Sixmithovi. Robert Frobisher utíkal z jeho postele, celý film mu ve své realitě píše dopisy a v podstatě se s ním už nikdy nesejde. Jenže Sixmithův osud pokračuje dál navzdory všemu. Napíše Poločasy rozpadu, přestěhuje se z Anglie do San Francisca a věnuje se výzkumu. Jenže jeho výzkumu se nemá dařit a tak zemře.


Vzpomínáte, že jste o několik odstavců výš četli o Archiváři v Neo Soulu? No tak to je taky on! Jinou funkci, než úředník vyslýchající Sonmi 451, nemá. V podstatě jen skrze ní může dojít též k prozření, ale je to jen úvaha a asociace, která ani nemusela být myšlena tímto způsobem nebo snad správně. Třeba tvůrci viděli poslání Archiváře ještě někde jinde... kdo ví?

Nicméně pokračujeme. James D'Arcy se ještě objevil jako pacient v Auroře v Cavandishově realitě, Londýn 2012.8) Xun Zhou

Nejprve si dáme Neo Soul. Stejně jako Sonmi 451, je i ona servírkou - Yoona 939, jenže se její prozření kapánek vymklo kontrole. Sama se vzbouřila systému, takže celou revoluci málem zkazila. Proto na její místo nastoupila Sonmi 451. 

Pak ji zhlédneme jako Zachryho manželku v kmenové společnosti budoucích osadníků.

Anebo jako muže, Talbota, hotelového poslíčka v realitě Luisy Reyové, který ji musel universálním klíčem otevřít dveře pokoje zesnulého Rufuse Sixmithe.

9) Hugo Weaving

Šest životů, šestkrát Hugo. Ve všech podobách tak, jak je na vedlejším obrázku a jeho poznávací znamení, že je jednoduše v každé realitě za padoucha.

Bill Smoke, nájemný vrah v San Franciscu. V sedmdesátých letech se dostal do hotelového pokoje Rufuse Sixmithe a prohnal mu hlavou kulku.

Jednou je to dirigent Tadeusz Kesselring u Ayrse doma, nechce skladatelovu práci!

Tildy otec v tichomořském deníku, jemuž se Ewing coby zeď zrovna moc nezamlouvá.

Ďábelský našeptávač Zachryho podvědomí s cylindrem na hlavě, podivná schizofrenní část vypravěče z daleké budoucnosti.

Soudce či popravčí v Neo Soulu, kde vypadá pomalu jako pan Spock.

A neposlední řadě Velká sestra. Sice se jeho postava oficiálně jmenuje jinak, ale podobnost Cavandishovy reality příliš připomíná Přelet nad kukaččím hnízdem, takže ho jinak nazvat nelze. Ale pro přesnost - sestra Noakesová.

10) Hugh Grant

Romantik z Notting Hillu zrovna není v rozpoložení, ve kterém by mohl svým přitroublým výrazem svádět populární herečku, protože stejně jako Weaving hraje ve všech realitách pěknýho parchanta. A vůbec se za to nestydí :)

V Tichomoří se mihnul jako reverend Giles Horrox.

V sedmdesátých letech v San Franciscu seděl za ředitelským stolem vědeckého institutu, představil se jako Lloyd Hooks.

V současnosti představoval Timothyho bratra - Denholmena Cavandishe.


V Neo Soulu se na první pohled zdá, že ani není. Ovšem Hugh se velice dobře zamaskoval, přebral na sebe korejské mimikry a dokonale splynul s davem. Bacha na dozorce uniformovaných servírek u Papa Songa.
Rozhodně jeho nejzajímavější, a nejspíš i divácky oblíbená díky tomu vizuálnímu provedení a proměně, je velitel, kapitán či jak to nazvat, brutálního, násilnického kmene jakýchsi hrdlořezů, což jaksi evokuje jistou část filmu Vikingové.


SPOJITOSTI

Ačkoli je děj postavený do šesti povídek se šesti různými vypravěči, jsou mezi postavami i povídkami, respektive šesti realitami určitá pojítka. Zvažovala jsem, odkud začít, aby všechno dávalo co největší smysl. Bohužel jsem však došla k závěru, že nelze začít na nějakém konkrétním místě. Neexistuje počátek, od kterého bych se mohla odpíchnout. Jednoduše si musím zvolit jeden bod a na něj nabalovat ostatní jako jedno velké fantaskní klubíčko. Musím ale předem upozornit, že kdo film neviděl, budou pro něj některé věci SPOILERY, ale na druhou stranu, Atlas mraků jako takový v podstatě nemá vyvrcholení zápletky, protože jednotlivé příběhy spolu neodmyslitelně souvisí

Každý z nás si v Atlase oblíbí určitý osud, realitu některého z vypravěčů. U mě tím oblíbencem byl Robert Frobisher, svět ve třicátých letech před válkou, k němuž s oblibou tíhnu i v jiných kouscích, takže začnu u něj.


  • Robert Frobisher si čte Tichomořský deník Adama Ewinga a stěžuje si, že druhá polovina chybí.
  • Adam Ewing se plaví Tichomořím, píše si deník. Na palubě se pohybuje nějaký námořníček, možná Ewingův sluha, kterého hraje Ben. Takže nejenom, že Frobisher čte deník mořeplavce, ale zároveň čte i sám o sobě, ačkoli jen povrchově. Důležité je to propojení.
  • Frobisher bydlí u Vyvyana Ayrse s jeho Jocastou a sám skládá sextet Atlas mraků.
  • Jocastu hraje Halle Berry. Slyšela útržky Frobisherova sextetu, když ho skládal v Ayrsově domě, takže jako Luisa Reyová logicky pronese: "Tu melodii znám! Už jsem ji slyšela!". Ačkoli jí prodavač, kterého hraje rovněž Ben Whishaw, tvrdí, že ve světě bylo vydáno jen pár kousků.
  • Vyvyan Ayrs žije ve velkolepé vile, hraje ho Jim Broadbent, stejně jako Timothyho Cavandishe, který se pomocí svého zlomyslného bratříčka dostane do domova pro seniory, do Aurory. A jak vypadá Aurora? No páni, divte se, úplně stejně! Timothy se vlastně jen vrátil na místo, kde strávil v jiné době většinu svého života.
  • Část svého života tam bydlel s Robertem Frobisherem, prostopášníkem, který po něm tak trošku vyjel... Kde hledat souvislost v jiné realitě? Vzpomeňte si na Cavandishe, do Aurory se dostal za trest, protože se moc ometal kolem Georgette - taky Ben Whishaw. Takže ačkoli Ayrs odmítl Frobishera, v jiném životě a trošku i v jiných tělech už ho neodmítl.
  • Adam Ewing se hodlá z moře vrátit ke své ženě, Tildě. Našli se, stejně jako je osud přivedl k sobě v Neo Soulu, coby Sonmi 451 a Hae-Jooa. A rovněž v San Franciscu, kdy Sisxmith vytáhl fotografii v zaseknutém výtahu se svou neteří a jejími rodiči... opět stejný pár. Ať je realita jakákoli, jim je zkrátka souzeno být spolu.
  • Osadníci mají svou bohyni, uctívají Sonmi. Stejnou Sonmi z Neo Soulu. Sonmi 451.
  • Sonmi se servírkou Yoonou sledují film o Timothym Cavandishi, kterak se dostal do hrozného domu pro seniory. Pro ně stejné asi jako pro nás filmy pro pamětníky, z dávné minulosti.


Upřímně doufám, že ten, kdo Atlas mraků nepochopil, se začíná alespoň trošku chytat, a ti, kteří to vzdali po dvaceti minutách pro složitost a spletitost vypravěčských mračen, se třeba zachce dát Atlasu druhou šanci. Kdo ví, každopádně díky za trpělivost, kterou jste vynaložili k přečtení :)

Hezké pokoukání! :)

Za mě hodnocení 78%


Zdroje obrázků a informací: imdb.com, tumblr.com, popsugar.com, Atlas mraků, ibnlive.com, themakeupgallery.com, collider.com, cloudatlas.wikia.com, pinterest.com, allkpop.com, aceshowbiz.com, movementsandmoments.com, videoload.de, movietips.wordpress.com, nicholastam.ca, theredlist.com

Žádné komentáře:

Okomentovat