čtvrtek 8. října 2015

Filmová recenze: CESTĚ NADĚJE


Do kin se právě dostal režisérský debut Russela CrowaCesta naděje. Kromě režie dokonce ztvárnil hlavní roli australského farmáře Joshui Connora.
Cesta naděje je válečné drama z První světové války začínající a končící v Turecku a zároveň režisérský debut Russela Crowa, kterého všichni nejlépe známe jako gladiátora Maxima nebo Robina Hooda před tím, než se stal Robinem Hoodem. Tentokrát náš australský herec ztvárňuje australského farmáře (jak originální) Joshuu Connora. 


Na úvod se vrhneme do jedné z nejkrvavějších bitev u Gallipolli, která trvala sedm dlouhých měsíců. Po několika vybombardovaných minutách, zákopů a stovek či snad tisíců Angličanů se přesuneme kvapem na druhý konec světa do Austrálie za naším taťkovským farmářem Connorem. Joshua má zvláštní dar a cit pro hledání vody v naprosto vyprahlé pustině. Jenže kromě kopání studen v nehostinném prostředí ho doma nic lepšího nečeká. Manželka ze ztráty tří synů – Arthura, Edwarda a Henryho – přišla o rozum a nutila Joshuu, aby každý den četl pohádku třem prázdným postelím. Jakmile spáchá sebevraždu, rozhodne se Joshua odjet do Turecka, do Gallipolli, najít své ztracené syny.


V Istanbulu potkává Ayshu (Olga KurylenkoNevědomí, Quantum of Solace, Vampire Academy, The November Man), která pracuje v hotelu, kde se Joshua ubytuje. Tím začíná jeho pátrání. Na vlastní pěst se dostává do Gallipolli, aby našel ztracené syny. Jeho cit pro hledání vody zúročil na vybombardovaném poli.

turecký herec Yilmaz Erdogan a australský Jai Courtney
Cesta naděje je skutečně o naději, o víře v poslední světlý bod, i když vám všichni kolem říkají, abyste to vzdali či že je situace beznadějná. Na pozadí hledání ztracených synů se odehrává zároveň i turecký boj za demokracii, povstání za Mustafa Kemalu, takzvaného Otce Turků, boj Turků proti Řekům, zkrátka postupný rozpad Osmanské říše.

Dozvídáme se tedy něco i o jiné stránce války a světě, který je nám Evropanům více méně cizí. Ayshin životní úděl nám lehce poodkrývá tehdejší tradice i povinnosti žen, které si doba, náboženství i způsob života v Osmanské říši vyžadoval. Ovšem nečekejte žádné strhující akcí nabité scény. Joshua putuje a hledá pomalu, prokládá přítomnost vzpomínkami na dětská léta svých synů, zároveň i záblesky z deníků o bitvě na Gallipolli. Děj plyne pozvolna a k Cestě naděje to zkrátka sedí. Navíc po loňském pokusu o biblický velkofilm, Noem, si Cestou naděje skutečně spravíte chuť, stejně jako si Russel alespoň z velké části napravil reputaci.

Olga Kurylenko coby Aisha a Russel - Joshua Connor - Crowe
Kromě Russela Crowea a Olgy Kurylenko můžeme ve vedlejších rolích vidět například turecké herce Yilmaz Erdogan (major Hassan), Cem Yilmaz (Kemal), Australana Jaie Courtneyho jako velitele Cyrila Hughese nebo Ryana Corra v roli Arthura.


Pro citlivější doporučuji kapesníček, protože v jednu nestřeženou chvíli vás tam ty emoce dostihnou. Nebudu prozrazovat kde, raději se na CESTU NADĚJE podívejte. Rozhodně nemapuje první světovou válku, ale lidské osudy ovlivněné válkou s náhledem do kultury, která je běžnému Středoevropanovi (potažmo Američanům... že?) cizí. 

Moje hodnocení: 80%

Zdroje obrázků a informací: csfd.cz, imdb.com, youtube.com, tumblr.com, thecitizen.org.au, post-gazette.com, telegraph.co.uk

Žádné komentáře:

Okomentovat