pondělí 22. června 2015

MovieTag: Otázky pro diváka

Protože jsem nejenom milovnice knih, ale především filmů, tak mě po těch Otázkách pro čtenáře napadlo udělat i nějaký filmový dotazníček, respektive Otázka pro diváka! Dodělávka povídky mi trvá déle, než jsem si představovala, to víte - inspirace ani Múza se uspěchat nedají, nelze na ně vyvíjet nátlak a pokud ano, tak většinou výsledný efekt nestojí za nic a po čase nakonec jenom předěláváte a předěláváte. Protože mi však záleží na tom, aby povídka byla ke čtení a bavila Vás, mé věrné čtenáře, tak mi to prostě trvá a courám se s tím.

"Teď budu rád, Ivane, když mi odpovíš na mé nesnesitelně nudné otázky! A zatímco budeš odpovídat, tady můj parťák tě může polechtat těma svýma mini... pidi raptoříma ručkama!" 

Jak začít jinak, než stylově replikou z filmu, že? Ale teď už skutečně k otázkám, které jsem v podstatě z těch knižních přetransformovala do filmových a doplnila pár vybranými z různých zahraničních blogů a "movie tag questioningu" :)

1) Jaký byl tvůj první film v kině?
Toy Story 2, ve druhé třídě s nejhodnější paní učitelkou pod sluncem, která vzala pár dětí ze své třídy a ve svém volném čase je vzala do kina na animovanou pohádku místo rodičů. Nicméně Toy Story 2 ve mě zůstalo nadále, zachovalo si u mě stálou přízeň a z celé trilogie je mým nejoblíbenějším dílem.2) Co jsi viděla naposledy, co teď sleduješ a na co se chystáš?
Tak naposledy to bylo Zachraňte pana Bankse, extra nudné a nezáživné Miami Vice, které se původně tvářilo jako akční střílečka ze snobského Miami, plná drog, prostitutek a haitských gangů - výsledek znamená pouze dvě hodiny ztraceného času. Momentálně nesleduji nic a z obřího seznamu "to watch list" zmíním pouze Temný případ. Všichni o tom mluví, tak by asi bylo na čase do toho vlaku naskočit taky.

3) Který film nesnášíš a všichni ostatní ho milují?
Cokoli od Quentina Tarantina. Nemůžu si pomoct, ale všichni ho oslavují jako dokonalého génia, ale já v něm vidím vyšinutého cvoka, jehož filmy se snímek po snímku propadají čím díl tím níž do rádoby intelektuální žumpy. Ovšem nezůstalo by jen u něj. Vyloženě nesnáším dva seriály, které drtivá většina miluje - Hra o trůny a Doktor Who, ani u jednoho nepochopím ten bezmezný obdiv, jakousi oddanost seriálu. Jedno je brutální, zvrácené a v jistém smyslu surové i syrové a to druhé naprosto stupidní záležitost, která z inteligentních lidí a dobrých přátel dělá totální blbce.

4) Který film si schováváš až do důchodu?
Jih proti severu nebo je to snad Sever a jih? Hrozně se mi tyto dva kousky pletou, jedno je seriál druhé dlouhý film a nikdy nevím, jaký název patří k čemu. Tak jako tak, mám na mysli Scarlette O'Harrovou. Vlastně jsou to i knížky, které bych si jednou moc ráda přečetla, ale je to asi jako s tím Monte Cristem takže mi nejspíš do důchodu zbude i Scarlette.

5) Jaký film či seriál, u něhož pořád říkáš, že se na něj podíváš, pravděpodobně nikdy neuvidíš?
Ha, myslím, že Ptáci v trní. Chci si přečíst knihu! Ne, jen proto to ale není :) Jde o postavu otce Ralpha. U knihy už mám jasnou představu, jak bude otec Ralph vypadat - ovšem zase tak jasnou ne, váhám mezi obsazením Christian Bale, Colin Farrell a Ewan McGregor a stále se nemohu rozhodnout - zatímco seriálová verze mi servíruje Richarda Chamberlaina a to moje oko neunese.

6) Se kterou filmovou hrdinkou by sis vyměnila místo?
Tak samozřejmě s Noomi Rapace v roli Raisy ve filmu Dítě číslo 44 :) Nicméně globální odpověď zní takto - s každou, která hraje s mým oblíbeným hercem v top 10.7) Oblíbený filmový pár?
Uf, měla bych jasno v knižním poli, protože tam bych bez váhání řekla Taťána a Alexandr, protože ti byli zkrátka tak dokonalí, úžasně zamilovaní... Ale ve filmu? Pokud vynechám Petera Lakea s Beverly ze Zimního příběhu, protože ti dva mi připadali na podobné vlně jako knižní Táňa s Alexandrem, tak bych váhala mezi dvěma. Ten první je Robert Dudley a královna Alžběta I. Tudorovna. Nepřestane mě ničit, jak se milovali a vlastně... nemohli být spolu. Osud jim nepřál a nakonec každý zemřel s někým jiným, popřípadě sám. Pro ten druhý bych sáhla do Bourneova odkazu, agent, kterého se snaží zabít a doktorka, která na něm vlastně dělala pokusy a systém se snaží odstranit i ji. V podstatě na sebe zbyli, jeden bez druhého by zemřeli, navíc mezi nimi existovala nevyslovená náklonnost.


8) Oblíbený záporák?
Jednoznačně Loki! To je prostě šotek, král záporáků, který zkrátka baví. Ne klasická svině v pravém slova smyslu, prostě hravý šotek milující chaos a nadvládu. Ten polidštěný bůh ze staré germánské mytologie mě prostě baví :)9) Oblíbený film, u kterého se vždycky rozpláčeš?
Bídníci (2012), z dvou a půl hodin jsem zvládla probrečet dvě hodiny i po několikátém opakování. Spolehlivě zabere. Od té doby vlastně brečím skoro u všeho, i u filmů, do kterých by to sama neřekla.

10) Film, za který lituješ peněz za vstupné?
Bohužel... i takové se najdou. Před lety jsem všem doporučovala film Méďa. Velebila jsem komedii s roztomilým plyšovým medvídkem a Markem Wahlbergem, přičemž jsem film sama neviděla. Když jsem se pak na něj dostala do kina, po pěti jediných normálních minutách mi hlavou proběhla myšlenka "Do háje, sakra, co to má být? Oni tohle skutečně myslí vážně? No to je trapas, na co jsem to jenom šla!" Paradoxně ti, kterým jsem film doporučila, se Méďa líbil a děkovali mi, kdežto mě vůbec :D

11) Film, který tě nejvíc překvapil?
Myslím, že Londýnský gangster, protože na konci se stal takový ten typ scény, kdy sedíte před obrazovkou s otevřenou pusou a vykřiknete "COŽE? NE, NE!! JAK TO?" Stejně jsem reagovala u Zmizelé, ovšem ta byla na rozdíl od toho Gangstera podstatně a o několik set procent lepší. A nesmím zapomenout na nového Šíleného Maxe: Zběsilá cesta, protože i když nesnáším filmy bez děje, kde se bezduše jezdí sem tam pro nic za nic celé dvě hodiny, tenhle jsem si vlastně zamilovala. Akce na každé minutě, nestihnete se ani nudit.12) Film, který zbožňuješ a ostatní nenávidí?
Neřekla bych, že ho ostatní nenávidí, jen se jim silně nelíbí a nebaví je. Austrálie. Z mého pohledu je úžasný film zobrazující Austrálii v jiném světle, z jiné strany a nakousává problémy, o kterých se moc nedočtete. Navíc pro mě představuje Austrálie příběh o jistém druhu víry. Víry dokázat něco, co nikdo jiný nedokázal - že žena dokáže domů přivést stádo tisíců krav, postavit se společnosti, vychovávat míšence, čelit válce a jiným ranám osudu.

13) Oblíbený animovaný film?
V podstatě drtivá většina klasických Disneyho pohádek, ale největší slabost mám pro Anastázii, je prostě jiná, trochu mi její postava připomíná sebe a navíc - postava Dimitrije je asi ta nejhezčí mezi animovanými muži.


14) Postava z filmu, který tě nejvíce děsí?
28 týdnů poté - odporný horor, který mi způsobil noční můry na několik let. Takže se dá stručně a jednoduše říct, že ta postava, jsou vlastně všechny zombie obecně, nejenom z tohoto hororu.

15) Kdyby ses mohla vrátit v čase a oženit se/vdát se s hercem/herečkou z té doby (který je teď starý), kdo by to byl?

Harrison Ford. Vzpomínám si, že když jsem byla opravdu malé děcko, hrozně se mi líbil jako pan profesor historie a archeologie na univerzitě ve filmech Indiana Jones. Zbožňovala jsem ho v tom obleku z anglického tvídu, kostěnými brýlemi na nose, které Indyho dělaly svým způsobem bezbrannějšího. Navíc jsem na něm obdivovala ten intelekt, lásku k historii a dobrodružství. Jo... jsem si jistá, že bych si při cestování v čase o pár desítek let zpět vzala Harrisona Forda.16) Nejoblíbenější film?
Otřepaná otázka, ale ve skutečnosti hrozně těžká. Jaký vybrat film, z té obří škály, která je vašemu srdci nejbližší? Jako kdyby matka měla říct, které dítě má raději. Pokud si ale dám dohromady různé aspekty, podmínky a omezím výběr, tak mi tím sítem propadne jen pár kousků. Film, který se mi líbil na první pohled. Bavil mě. Viděla jsem ho nesčetněkrát. Pamatuji si snad každou hlášku. Film, který mě dokáže kdykoli rozesmát a zvednout mi náladu. Film, který znám hrozně dlouho. Muž z Acapulca. Jen tahle hloupůstka s Jean-Paul Belmondem dokázala propadnout všemi podmínkami. Pro někoho hrozná blbost, ale já říkám - kousek pro fajnšmekry, kteří se umí dívat na komedii s nadhledem. Navíc tvrdím, že v každém filmu, i sebeblbějším, se dá najít nějaká hluboká či snad filozofická myšlenka ;)


zdroje: Youtube.com, tumblr.com


Hezký zbytek pondělí! Zapojte se i vy, povězte, na co se díváte, jaký film vás překvapil, nebo který nenávidíte :) Vyberte si něco nebo třeba na všechny odpovězte na svém blogu. Těším se na odpovědi!

9 komentářů:

 1. Méďu jsem viděl až minulý týden a brečel jsem smíchy, taková správná blbost. :D
  Za poslední dobu se mi nejvíc líbil film Divočina a kupodivu i John Wick, ačkoli ten žánr moc nemusím. Milé překvapení pro mě byly Temné kouty, od kterých jsem vzhledem k hodnocení moc nečekal a nakonec jsem se skvěle bavil. Zklamání asi Mad Max.
  Temný případ určitě doporučuju. Taky jsem to dlouho odkládal a po zhlédnutí musím říct, že je to snad nejlepší série, jakou jsem kdy viděl. Mimo to na mě největší dojem udělali Peaky Blinders. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že je jsem úplný protipól :D U Méďi jsem se spíš smála na úplně jiných místech, než ostatní v sále, párkrát jako jsem musela uznat, že tam nějaký ten vtip je, ale celkově to je spíš film pro chlapy.
   Na Temné kouty se chystám, Divočinu mám taky v seznamu, společně s další obří kupou :D, ale s tím Mad Maxem mě mrzí, že to čtu. Ale beru, viděla jsem pár lidí, co z toho nebyli nijak nadšení.
   Peaky Blinders miluju! K těm jsem se taky dlouho odhodlávala a počkala jsem si, až byly venku obě řady, a fakt teda udělali obrovský dojem. Temný případ zatím nevím nevím, viděla jsem první díl druhé série a nejsem si úplně jistá, co bych si o tom, o vyšetřovatelích, měla myslet, ale druhý díl už mě nejspíš dostane na tu správnou vlnu.

   Vymazat
  2. v podstatě pod vlivem Peaky Blinders vznikla spontánně a volně inspirovaná novela Amber: Žena mezi dvěma muži :D nevydržela jsem čekat na třetí řadu...

   Vymazat
  3. Ono je to těžký, když všichni od Mad Maxovi mluví jako o filmu roku a má nějakých 90% na ČSFD. Je to dobrý film, ale měl jsem velké očekávání a myslel jsem, že půjde i o něco jiného než o dvouhodinovou jízdu bez zastavení. Tyhle filmy mi fakt moc neříkají..
   Je už vůbec venku třetí řada PB? Popravdě ty termíny vůbec nesleduju a víc mi vyhovuje, když na seriál můžu kouknout v kuse od první do poslední série, i když třeba s několikaročním zpožděním :D

   Vymazat
  4. 3. řada Peaky Blinders se teprve natáčí :/ takže počítám tak ke konci roku, možná příští leden, že by se mohla objevit na obrazovce
   Tak to je právě ono, já od Mad Maxe čekala totální debilitu a příjemně mě právě překvapilo, jak jsem se u toho dokázala bavit, i když tenhle typ bezduchých a okleštěných dějů vyloženě nesnáším a nevyhledávám. Pro mě to představovalo původně takový socialistický závazek ve stylu - hele hraje tam Hardy, tvůj vzor, asi bys měla zatnout zuby a jít na to do kina, taková tak trochu povinnost. Překvapivě to ve výsledku pro mě znamenalo šok v podobě 5* na CSFD :D

   Vymazat
  5. No..doufám, že tak to budu mít s Child 44. :D Dle hodnocení mě to může jen překvapit. Akorát mě štve, že Hardy v posledních dvou třech letech hraje pořád stejně. Popravdě mě to začíná trošku nudit.

   Vymazat
  6. Tak Child 44 se mi líbilo hodně a to bych řekla, že je jeho nejlepší herecký výkon a vůbec role, ale možná to je tím, že postavu Lva jsem si hodně oblíbila a tak nejsem moc objektivní. Ono poslední dobou dostával spíš role, že na nich nebylo moc co hrát. Jeden musí z kola ven, no o ničem, Země bez zákona byla jen ubručená neprojevující se postava, v Maxovi taky nebylo co hrát, jen se umět rvát a dobře skákat nebo běhat. Na Child si herecky vylepšil reputaci, protože se učil ruský přízvuk a vůbec hodně pracoval s emocemi a myslím, že hodně herecky se projeví v Legend, hraje dvojčata, takže tam vůbec víc prostoru.

   Vymazat
  7. To jsem teda zvědavý, zajdu na to příští týden. :)
   Mrzí mě, že C. Murphy ještě nedostal pořádnou šanci v hlavní roli. Kromě pár skvělých vedlejších postav mě fakt zaujalo právě jen PB.

   Vymazat
  8. Murphy už brzy dostane šanci na hlavní roli, hraje Gabčíka ve filmu Anthropoid, příští měsíc se začíná natáčet :)

   Vymazat