pondělí 9. března 2015

Knižní hrdinové: Heathcliff

Všichni ho známe a většina z nás ho nenávidí. Já ho miluji... Je nerudný, plný zášti, nenávisti, umí být zlý a k projevům krutosti ani nepotřebuje důvod. Přesto... 

Spousta lidí se na Heathcliffa dívá špatně. Považují ho za brutálního jedince, který si nejspíš léčí komplexy z nedostatku sebevědomí. Vidí jen jeho činy, bezbřehý pesimismus a chuť ubližovat jiným. Třebaže většinu z těchto činů můžeme omluvit mstou, mnozí z nás to však jako argument nepřijímají.

Čtenář nebo divák Heathcliffa odsuzuje, protože to tak chce. Nevidí v něm osamělost a zklamání, které ho provázelo celý život. Heathcliff je pouze zlomený muž, který se snažil žít jak nejlépe uměl ve všem tom utrpení, jež mu přinášela nenaplněná láska ke Kateřině.

Velké procento jeho nenávisti pramení paradoxně od Kateřiny, ženy, kterou miloval nejvíc na světě. A proč? No protože zkrátka byla hloupá Kačena. Nevěděla, co chce, a když konečně mohla mít to, co chtěla, tak zjistila, že to vlastně ani tak moc... nechce. Ubližovala mu svými rozmary a formovala tak jeho povahu do podoby, jakou známe z knihy nebo filmových adaptací.

Nestydím se za přiznání, že jedním z knižních hrdinů, do kterých jsem se svým způsobem zamilovala, je právě Heathcliff. Uměl vzít za práci, nebál se dřiny ani těžkých podmínek, dovedl snášet nepohodlí i chudobu. Co dál? Oddanost. Neutuchající oddanost ženě, do které se zamiluje. Teď se nemusíme omezovat jen na Kateřinu, ale na kohokoli. Zkuste zavřít oči a představit si na místě Heathcliffovo osudové ženy sebe. Byl by vám oddaný, udělal by cokoli, oč byste ho požádala.
Ostatně... nebyl ani chudý. Vypracoval se, zbohatl, takže by vás dokázal zajistit a tím pádem i ochránit.Heathcliff vypadá jinak, což je potíž. Celý problém tkví právě tady. Společnost je odjakživa skeptická k těm, co jsou nějakým způsobem jiní - ať už fyzicky, mentálně, kulturně, rasově a tak dál, mohla bych pokračovat - než jsou oni sami. Heathcliff nesplňuje požadavky tehdejší společnosti. V té vší upjatosti jeho temperament příliš vyčnívá. Spíš než rezervovaný je bezprostřední a okolí ho zkrátka za tyto odlišnosti odsuzuje. A právě společnost z něj dělá toho zavrženíhodného muže. Není zlý proto, že by takový chtěl být, ale proto, že to společnost očekává. Umínila si, že takový je, proto mu kdejaký prohřešek odlišující se od většinového průměru náležitě předhazují a snaží se z něj dělat ještě větší bestii. Dnešní člověk by řekl: "Ale, kašli na to, nic si z těch řečí nedělej. Není důležité, co si o tobě okolí myslí." Jenže stokrát nic umořilo vola, alespoň tak zní rčení. Pokud by se měl Heathcliff vyrovnat s jedním člověkem, který by tvrdil tohle, zvládl by to a nejspíš by se oženil s Kateřinou. Ale když se do něj pustí celé stádo, nelze tomu neustále stoupajícímu tlaku společnost odolávat donekonečna. Jednou povolí a jeho povaha s ním. Pokroutí se jejich vytvořenému obrazu, takže se imaginární drby stávají konkrétnějšími. Udělali z něj rádoby monstrum, které jde přes mrtvoly.

Ovšem na druhou stranu, Heathcliff by v dnešní společnosti přežil. Silný, houževnatý jedinec, který je na házení klacků pod nohy zvyklý a neštítí se před kdejakým podrazem, levárnou nebo snad, v případě nutnosti, pomstou, jen aby se dostal tam, kam potřebuje. Navíc Bad boys zkrátka táhnou! I dnes by byl víc než přitažlivý.Vzpomeňte si na některé filmové adaptace. Ralph Fiennes v roce 1992, Tom Hardy v roce 2009, oba s nenápadným charismatem, do kterého se nezakoukáte hned, přesto vás na nich něco láká a přitahuje jako můru. Oni totiž zosobňují Heathcliffa a stejně jako Kateřinu k němu něco přitahovalo, třebaže si uvědomovala, že by vztah s nim neměl takovou budoucnost jako s panem Lintonem, nás přitahují záporáci a tím spíš dva výše zmínění představitelé. Drsnost blat, vřesovišť, kde vás vítr zlomí dřív než studené a tvrdé prostředí, chlad i nezlomná hrdost. Tohle všechno se v nich skrývá. Ovšem pod slupkou se v jádru skrývá oddaný milující muž toužící po jediné ženě, teple rodinného krbu a rodině, kterou sám neměl.Já vidím Heathcliffa takhle a podle mě je tisíckrát lepším knižním hrdinou a teoretickým partnerem či snad platonickou knižní láskou než pan Darcy - navoněný arogantní panák s povýšeneckým chováním a bez špetky humoru. Heathcliff vám dá najevo emoce, dokáže projevit lásku a neumí potlačit temperament, zatímco Darcy bude strojeně stát jako solný sloup s naškrobenou náprsenkou a hedvábnou vázankou pod krkem a bude se bát jakkoli projevit či snad dokonce umazat (kdyby na to přišlo). Dejte si je na misky vah... Tak co myslíte? Drsný chlap, který si schovává lásku jen pro jednu ženu nebo věčně upjatý a úzkoprsý mamánek? Já mám jasno :) (což nejspíš bude i tím, že mám prostě slabost pro zlomené muže, kteří si zaslouží lásku či v ní snad slepě věří a naivně s idylickou představou sním, jak bych jim vnesla světlo do ponurého života :D - teď ze mě promluvila patetická romantička, ale což... někdy jsme takové všechny).


A co vy? Kdo u vás vyhrál? A co si myslíte o Heathcliffovi vy?
Zdroje obrázků: pinterest.com, blogpost.com, tumblr.com, collider.com

Žádné komentáře:

Okomentovat