úterý 2. prosince 2014

"Paříž a káva rovná se vášeň,"


přesně tato slova řekl jeden můj kamarád a měl zatraceně velkou pravdu. Kromě toho, že vás Paříž se svým bohémským nádechem a dekadencí číhající v různé síle a formě na každém rohu ulice kompletně celého pohltí, má spoustu dalších věcí, které by se daly přirovnat k vášni. 
Hned prvním artiklem je káva - samozřejmě, je to především záležitost Itálie a Říma, kde si na přípravu espressa pomalu nechají udělat patent a objednat si ji představuje malý obřad. Ale představte si, že sedíte v předzahrádce restaurace či kavárny nebo snad dokonce v cukrárně, z níž dekadence stříká přímo po litrech (a že tam takových zákoutí není zrovna málo), máte před sebou šálek čerstvé horké kávy, pomalu ji upíjíte a jen se kocháte okolím. Nejenom, že si užíváte chvilku relaxace, dokonce do sebe nevědomky nasáváte francouzské umění vychutnat si život, pařížské požitkářství, které si mnozí z nás odvezou domů (a někteří ne :)).
Dalším bodem pařížské vášně, je město samotné. Svou kulturou, impresionistickými malíři a světoznámou Eiffelovkou, kterou si každý turista musí vyfotit nejméně stokrát z různých úhlů, zablokovat polovinu chodníku, aby udělal další sto první snímek, který je vlastně úplně stejný jako devadesátý pátý nebo devadesátý. Takže jen tak pro jistotu, zatímco za vámi někdo nadává, si uděláte ještě sto druhý a třetí snímek, kdyby se ten předchozí nepovedl. Louver pohltí každého chudáka mezi své staré a miliony ohodnocené obrazy. Dychtíte, toužíte a naprosto nepředstavitelně se těšíte, až na vlastní oči spatříte Monu Lisu, takže se nepochopitelně cpete stohlavým davem, přestože víte, že Mona nikam neuteče, visí tam přece už spoustu let, ale pařížská kultura vás zkrátka láká jako můru světlo a vy si nemůžete pomoct. Lokty odrážíte upocené Japonce, abyste se dostali co nejblíž. Nakonec zjistíte, že to zase takový zázrak není, že ani není tak veliká, jak jste si představovali a ani tak barevná a ten záhadný úsměv, jehož původ se všichni snaží rozluštit, zase tolik tajemna neskrývá. Zklamaný realitou si uděláte fotku (dneska nejlépe selfie, že?), aby vám všichni vaši známí věřili, že jste byli v Paříži a viděli Monu Lisu. Později budete zaníceně diskutovat, jak byla nádherná nebo jaký dojem na vás udělala.
Přesto je to součást pařížské nálady, součást kultury a umění, která k městu neodmyslitelně patří, a která z největší části vytváří tu vášeň pro Paříž :).

Ovšem výrok mého kamaráda bych nepatrně rozšířila. Knihy a káva, rovná se vášeň. Protože co nejlepšího můžete udělat v opuštěném, tmavém a studeném zimním odpoledni či snad dokonce večeru? Přece si udělat kávu, přinejlepším nějakého smrťáčka, abyste u toho čtení neusnuli, zalezli si pod teplou deku s oblíbenou nebo aktuálně rozečtenou knihou a tam přečkali zimu (aspoň to konkrétní odpoledne :D). Takže co teď půjdete udělat? Vezmete si samozřejmě svůj hrnek, připravíte si oblíbenou kávu a k tomu si vezmete knihu! 

 A jak zimní odpoledne trávíte vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat