čtvrtek 11. prosince 2014

Noe

zdroj: idteve.com


Letošní rok je podle Hollywoodu ve znamení Bible a křesťanství. V posledním březnovém týdnu vstoupil do kin očekávaný nábožensky laděný blockbuster Noe (premiéra 27.3. 2014), který si vzal na starost režisér Darren Aronofsky. K jeho jménu se hlásí celá řada obdivovatelů. Na svém kontě má spirituální, a příliš hlubokomyslnou Fontánu nebo oscarové snímky Černá labuť či Wrestler, které Aronofskyho vyšvihly mezi režisérskou elitu, která se pravidelně objevuje na tolik očekávaných Oscarech. Tentokrát se pustil do velkého megalomanského projektu. Bohužel více než stovka milionů dolarů zahučela do biblické archy bez kýženého efektu.

zdroj: leblogdekat.com

„Na začátku nebylo nic.“ Zdánlivě nevinný začátek Noemova příběhu diváka nepatrně vyděsí, že po téhle větě bude následovat předčítání desatera. Naštěstí se nic takového nestane a seznamujeme se s příběhem, který stál na počátku toho postapokalyptického výjevu, do něhož lidstvo s celou planetou zabředlo. Sice jsem nečetla Bibli a příběh o Noemově arše znám asi jako každý – letem světem bez bližších podrobností – přesto si myslím, že je v něm spousta mezer, které se tvůrci snaží originálním způsobem zaplnit přítomností padlých andělů, které nám servírují v podobě kamenných obrů.

V první pozvolné půlhodině se seznamujeme s Noahovou rodinou. Noe (Russel Crowe) trpí nočnímu můrami, jejichž prostřednictvím mu Bůh sděluje mu proroctví o velké potopě světa, včetně rady, že má vyhledat svého praotce Metuselaha (Anthony Hopkins). S jeho pomocí přijde na řešení – postavit Archu. První polovinu filmu s pomocí podivného zobrazení andělů staví obří loď, do které se nalodí digitální masa veškerého zvířectva. Samozřejmě krom flory a fauny na druhé straně stojí zoufalý dav pod vedením krále Tubal-caina (Ray Winstone). Konflikt mezi zkaženým lidstvem a Noemovou rodinou vyvrcholí fantasy bitvou, jakmile započnou deště. Vzápětí se druhá polovina zvrhne v jakési psychologické drama, hloubání nad tím, co je správné, co není a mega příběh na velkém plátně se pomalu rozplyzává až do úplného konce, který pro jistotu někam vyšuměl úplně.

zdroj: kultura.idnes.cz

Jak už jsem řekla, tvůrci vzali klasický příběh, kterému pomocí slušných 3D efektů dodávají třetí rozměr, který zapůsobil leda při přesunu zvířat a vyvrcholení jakési parodie na bitvu o Helmův žleb. Ovšem přidávají několik kontroverzních myšlenek, kterými křesťanské publikum spíše pobouří. Přesto je pohled na lidstvo v apokalyptické krizi, u něhož probíhá transformace zpět k základním animálním pudům, které z nich dělají brutálně jednající tupce, vskutku děsivý, což stojí za vyzdvihnutí. Bohužel vyplnění biblických mezer je jen sled nelogičností, nad kterými jsem musela přemýšlet do konce filmu. Ale méně šťouravý divák je nejspíš ani nepostřehne.

Charismatický Russel Crowe nám ukazuje Noema ze dvou stran. Jako milujícího otce a naprosto vyšinutého psychopata, který udělá sebevětší zvěrstvo, pokud si to Bůh přeje. Podle mého je Noe tak trochu i úplný blbec, když si celý rok nevšimne, že má vetřelce na palubě a není mu divné, že mu někdo chodí na zvířátka. Nakonec se však z hlavní postavy stane rozpolcený manžel v depresi. Mínusem je, že ostatní členové rodiny nám jsou dávkováni po malých troškách, takže Emma Watson v roli Ily, Noemovi synové Douglas Booth nebo Logan Lerman nedostali tolik prostoru, což je škoda, stejně jako absence burácivé, pompézní hudby, která by tomu dodala šťávu a nejspíš by pak ze mě vymáčkly i pár slz.

zdroj: bhnat-dzayer.com


Shrnuto a podtrženo Noe neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Možná, že jsem od něj čekala trošku víc, cosi stejně úchvatného jako byl před lety Gladiátor, ale je chyba tyhle dva snímky srovnávat, protože je každý o něčem jiném, z jiné doby a od jiného režiséra. Takže bych radila budoucímu divákovi zapomenout, že Russel Crowe natočil oscarovou podívanou v Koloseu. Vzpomeňte si raději na nepříliš lichotivou televizní adaptaci Noemovi archy z roku 1999 a vydolujte ze svých mozkových závitů ten osekaný příběh plný zázraků, který známe z dětské obrázkové bible, protože pak vás tenhle nový Noe usadí do židle.HODNOCENÍ: 70-75 %

Žádné komentáře:

Okomentovat