pondělí 29. prosince 2014

Exodus: Bohové a králové

Letos již několikátý biblický příběh na filmovém plátně. Na jaře Noe s Russelem Crowem, v seriálové podobě Bible a teď poslední část Starého zákona - Exodus.

Režie se ujal Ridley Scott, jehož nejznámějším historickým počinem je oscarový Gladiátor, dále neméně proslulý sci-fi Vetřelec. Ale nebudeme rozebírat jeho režisérskou kariéru.

Divák už předem doufá, že Exodus: Bohové a králové překoná Gladiátora. Ale není tomu tak a ani být nemůže. Třebaže jsou oba dva historické, nedají se srovnávat. Exodus má jasný děj, jasnou linku a konec, záleží tedy pouze na zpracování, kdežto u Gladiátora se dalo hrát na city, tvořit v rámci historických možností a vytvořit hollywoodský konec. Ovšem tohle už je zkrátka Ridleyho doživotní úděl, protože teď už budou všichni srovnávat jeho historicky laděné kousky s tím nejlepším, co vytvořil.

zdroj: filmserver.cz

V hlavních rolích stojí dva muži vyrůstající bok po boku jako bratři - Mojžíš (Christian Bale) a Ramses II. (Joel Edgerton). Na samém začátku vyjíždějí do bitvy proti Chetitům, která náramně připomíná bitvu Maxima proti Markomanům. Za prvé se na scéně objevuje posel (v Gladiátorovi též, ovšem s hlavou Římského posla v ruce), pak následuje dlouhá a opravdu zdařile propracovaná vřava komparzu v historických kostýmech.

zdroj: moviezone.cz

Pak se děj stáčí známým směrem. Mojžíš zjistí, jak krutě faraon zachází s otroky, které vykořisťuje, trestá a pod vlivem těžké práce za nulovou mzdu umírají po desítkách někdy i stovkách. Samozřejmě se mu takové věci nelíbí, stejně tak i tvrzení starších z řad otrockých Izraelitů, že on je spasí, že Mojžíš je jedním z nich.

Všem je jasné už podle názvu a podle Starého zákona, jak film bude pokračovat dál. Mojžíš je vyhnán z Egypta, překoná úžinu Rudého moře, aby se o několik let později vrátil zpět, potrestal Ramsese II., egytpský lid a vyvedl utlačované Izraelity, nebo jestli chcete Hebrejce či Židy, z útlaku do země zaslíbené, do Kanaánu.


Podle mého názoru se Exodus zdařil na výbornou. Měl všechno, co by pořádný velkofilm měl mít - monumentální scénu starověkých měst a rozsáhlých chrámových komplexů, skvěle vypracovanou vizuální stránku - protože provedení 3D se v tomto případě (na rozdíl od přeceňovaného Noaha) opravdu neskutečně povedlo a těch deset ran egyptských zkrátka dostalo takový rozměr a sílu, že to otřáslo i divákem v křesle, strhující hudbu, která podtrhovala jednotlivé scény a emotivně zabarvené scény, které dojmou, ale vyloženě nerozbrečí (což je třeba pro mě škoda, protože člověk si u filmu někdy rád pobrečí).

Konec možná někomu přijde useknutý nebo vyšuměný do ztracena, ale divák si musí uvědomit, že v klasickém a světoznámém biblickém příběhu nebylo moc prostoru pro nějaké inovace, pokud si chtěl Ridley Scott udržet vážnou tvář a nevnášet do toho fantasmagorické prvky jako Aronofsky v Noahovi.

zdroj: kinometropol.cz

Exodus jistě stojí za shlédnutí bez jakýchkoli výčitek či litování peněz za lístek do kina. Ovšem obrázek a názor už si musíte udělat sami :)
HODNOCENÍ: 98%

Žádné komentáře:

Okomentovat