pondělí 22. prosince 2014

Dobové seriály zkrátka táhnou...

... a není se čemu divit. Vždyť se podívejte do televizních programů, projděte si české a slovenské stanice. Najdete v nich nepřeberné množství různých kriminálek, s různými detektivy, ale se stále se opakujícími motivy, technikami a tak dále. Od Prahy a Mnichova, přes vyvražděný Midsomer, až po jednotlivé americké metropole.

Kdykoli zapnete televizi, v jakoukoli hodinu, pokaždé někde najdete Zákon a pořádek. Nekonečný seriál, stejně jako Kobra 11 s nerozbitným Simírem. Vrchol všeho pak je, když v půl šesté zapnete televizi, v době, kdy jsou všechna děcka ještě vzhůru, a v televizi běží CSI Las Vegas, která vyniká především nechutnými, brutálními, zvrácenými a úchylnými vraždami většinou se sexuálním podtextem. Co se pak ty děti mají naučit? Jak vraždit, aniž by po sobě zanechali stopy? Jak k sobě nepřivést policii nebo různé způsoby mučení či znásilňování? 

Před deseti, možná dvanácti lety, nás nové kriminální seriály bavily. Dnes nás nudí, otravují a ubíjejí stereotypem. Kromě nových a čím dál tím nechutnějších způsobů (a i ty se opakují a jednotlivé seriály se navzájem vykrádají) nepřináší nic nového.

zdroj: knowyourmeme.com


Možná to teď ženu trochu do extrému, ale rozhodně ta varianta není ... nereálná. Ne že by dobové seriály ukazovaly nějaké čisté morální hodnoty a dokonale dodržovanou etiku, to by byla utopie. Ale přece jenom jsou v dnešní moderní době takovým svěžím závanem větru. Jsou zkrátka jen o vztazích, společnosti a době jako takové. Ukazuje nám někdejší způsoby života, kulturu, zvyklosti, které dnes pokládáme za přežitky. Třebaže se už téměř nikdo takhle nechová, je dobré si jednotlivé věci z minulosti připomínat. Vědět odkud a kam jsme se posunuli, co se změnilo, vzít si z něčeho příklad, poučit se z chyb. Neřeší se tam způsoby vyšetřování, patologie, forenzní metody, techniky... zkrátka je to něco jiného.

Jenže takové kousky, abyste v tom programu hledali lupou...

Já osobně jsem hrozně zajásala, když se v programu objevil Pan Selfridge. Ukázky, Anglie před první světovou válkou a bezmezný optimismus a nadšení hlavní postavy mě nadchly. Nemusíme chodit až do Anglie, kde tedy stále jistě vede Panství Downton, ale i u nás máme pár dobových záležitostí - První republika (na kterou sice spousta lidí nadává kvůli neautentičnosti české mluvy, reálií či kostýmů, ale mně to nevadí, zas takový šťoura nejsem), české století rozebírající jednotlivé postavy našich dějin filmovou cestou nebo Vyprávěj.

zdroj: totalfilm.cz

Dobové seriály jednoduše ve stereotypní překriminálkované době vynikají a časem snad nad nimi budou mít navrch. Zkrátka všeho moc škodí, žádný nový zločin či kriminální seriál už nemá šanci nás nějak překvapit. Novinka s vraždami uprostřed Örresundského mostu? Při pohledu na upoutávky potlačím zívnutí a raději přepnu dál. Nová řada Kriminálky Anděl? Nechám si zajít chuť. Mentalista? Kromě toho, že nad ním slintají blahem důchodkyně, proč prosím vás? Trh se prostě nasytil, my diváci máme plná břicha, hladina stoupla až nad hlavu a další kriminální seriál se do nás už zkrátka nevejde! 


A co vy? Taky už jste z toho hrozného množství kriminálek znechucení a raději dáváte přednost něčemu "normálnímu"? :)

2 komentáře:

 1. K těm českým seriálům - doporučuji Neviditelní, naprosto boží a upřímně doufám, že bude nějak pokračovat.
  Jinak kriminálky moc nemusím - jako malá jsem sice koukala na Četnické humoresky a Komisaře Rexe, ale už mě to nějak přešlo. Tak trochu jsem se totiž zakoukala do seriálů od BBC a byla v háji. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neviditelní jsem sice neviděla, ale určitě to patřilo k takovým těm pohodovým seriálům :). Kdysi jsem taky měla ty kriminálky ráda, ale je to vážně tak těch 10 - 12 let, kdy ty moderní kousky CSI a spol. k nám do Čech dorazili jako žhavé novinky. Dneska přesně jak říkáš, taky jedu na BBC :D

   Vymazat