čtvrtek 11. prosince 2014

Captain America: Návrat prvního Avengera

zdroj: filmdb.cz

Začátkem měsíce, 4. dubna do našich kin dorazilo pokračování vlasteneckého hrdiny Captain America s příznačným názvem Návrat prvního Avengera. Naprosto výstižný a přesný překlad od původního The Winter Soldier. Chybička se vloudila.

Nicméně o pokračování se postarali bratři Anthony a Joe Russovi. Zhostili se režie a scénáře naopak Christopher Markus a Stephen McFee. Divákovi slibovali akční podívanou s nostalgickým náhledem do osobního života hlavního hrdiny Steva Rogerse (Chris Evans) alias Kapitána Ameriky, vtip, jak se rozmrzlá legenda snaží sžít s moderním světem.
Než přejdeme k samotnému příběhu, musím podotknout, že další Marvelovka navazuje na akční hit roku 2012 – The Avengers. Ve filmu se objevují narážky k předchozím událostem, přesto si myslím, že když divák neviděl všechny kousky od Iron Mana v chronologickém pořadí, bude se i tak orientovat.

zdroj: collider.com

Jak je z prvního dílu známo, Steva Rogerse se ujala přísně utajovaná organizace SHIELD pod vedením Nicka Furyho (Samuel L. Jackson). Využívá jeho služeb, nasazuje ho do různých akcí a velice dobře vychází s Black Widow (Scarlett Johanson). Po splnění jednoho z mnoha zdánlivě rutinního úkolu na letadlové lodi se dá do pohybu spousta věcí. Tajné informace, intriky, vnitřní záležitosti SHILEDu a na první pohled naprosto jednoduchá zápletka, se zvrhne v chaotické klubko. Samozřejmě je tím náš svět ve smrtelném nebezpečí. Jeden by musel vystudovat vysokou školu, aby poznal, kdo stojí na čí straně. Když si myslíte, že tomu začínáte rozumět, spiknutí nabere ještě další, jiný rozměr a jste opět tak trochu ztraceni. Nicméně ten obří komplot způsobil, že nepřátelská strana vyhlásila hon na Kapitána.

Mezi stálicemi se objevuje pár nováčků. Jedním z nich je postava Roberta Redforda – Alexander Pierce a Anthony McKie (Smrt čeká všude) pod jménem Sam Wilson nebo také Falcon. Na scéně se za podivných okolností objevuje Winter Soldier v podání Sabastiena Stana, který stejně záhadně mizí. Všichni víme, o koho jde, ale přesto se všichni snaží tvářit, že to neví.

zdroj: cool.iprima.cz

Dvojka nabízí vskutku jednou velkou akční jízdu. Doslova. Jedna rvačka střídá druhou v nepředstavitelné rychlosti, že divákův mozek neví, kdo právě dostal pravým hákem do čelisti či koho zrovna postřelili, nemluvě o tom, že oči nestíhají zaostřit. Člověk si chvilku nevydechne. Těch pár předělů představovalo pouze hluchá místa snažící se přiblížit ten smutný života Steva Rogerse, živoucí legendu s hlavou plnou vzpomínek na čtyřicátá léta. Bohužel jedna retrospektivní scéna a chabý pokus o druhou slib režisérů o vtipném střetu muže mimo svou dobu s moderním světem nenaplňuje.

Předchozí díl s podnázvem První Avenger nám Steva Rogerse teprve představoval. Ukazoval nám vznik hrdiny a především neutuchající vlastenectví, hrdost a především smysl pro spravedlnost. Pokračování toho staromódního gentlemana naprosto rozložila. Nenávratně se stal naprosto obyčejným, moderním chlapem, který pracuje pro tajnou službu. Patriotismus pohřbili pod pompézní přehlídkou té nejúžasnější, nejlepší a nepropracovanější technologie, kterou nemá na světě nikdo, jenom Nick Fury se svou organizací. Ukázka počítačových triků práce se zeleným plátnem včetně pokusu o 3D vyšla trochu vniveč. Z unikátního hrdiny se stala fádní, ničím nezajímavá postava překombinovaného sci-fi s tělem plastového Kena.

zdroj: examiner.com

Ti, kteří mají první díl rádi, mi dají za pravdu. Ti druzí se budou hádat. Nicméně film nijak nepřekvapí ani neurazí, dlouhá stopáž začne dvacet minut před koncem nudit. Ovšem fanoušci ryze akčních filmů neprohloupí a budou unešení.
Bohužel pro mě pokračování se Zimním vojákem znamená celkem zklamání. Jsou filmy, které si po opuštění kina pamatujete dlouho, některé jen z části. Upřímně, tenhle jsem nedokázala ani převyprávět.

HODNOCENÍ:  73 %

Žádné komentáře:

Okomentovat