čtvrtek 4. prosince 2014

Book Casting

Absolutně nemám tušení, jestli "Book Casting" nazvat věcí, činností, procesem, prostě to zkrátka neodmyslitelně patří ke čtení nebo tvoření jakéhokoli díla.

A co to vůbec je?

Jednoduše obsazení knižních postav konkrétními osobami či herci. Dost možná jsem si pojem "Book Casting" vymyslela sama, dost možná taky ne, ale na zjišťování původu jsem trochu moc velký lenoch, takže popojedeme...

Nevím, jestli to takhle dělají všichni, ale já rozhodně ano. Při psaní je to skoro samozřejmost, protože musíte postavu nějak vytvořit, upravit její charakter, vykreslit vzhled i povahu do detailu a některé konkrétní tváře vám na to sedí. Nebo to lze aplikovat i opačným směrem - z konkrétního herce, kamaráda uděláte svou postavu.

Proč to dělat? 

Kromě toho, že je to větší zábava, tak to pomůže v orientaci. V některých rozsáhlých ságách je zkrátka strašné množství lidí a ne vždy přibývají postupně. Pak je nejlepší si je vypsat nebo si v hlavě ke každému jménu přiřadit někoho konkrétního.
Úplně skvěle to provedl spisovatel Ken Follett. Jeho trilogie začínající dílem Pád titánů postavami a jmény jen přetéká. Proto na začátek vypsal jednotlivé světové oblasti, pod každý stát postavy, které odtud pochází, jejich zaměstnání a vazby s ostatními postavami.

 

Není pak nic jednoduššího, než si k jednotlivým jménům napsat herce :)

Alespoň já vždycky využívám herce a herečky. Televize a média nám denně podsouvají jejich obličeje, různé povahové stránky a rysy jednotlivých rolí, víme, na co se hodí či nehodí.

Ovšem záleží na zpracování...


1) Knihu nikdo nezfilmoval, takže nám nikdo cizí nepodsouvá vlastní představu 

Což je úplně nejlepší situace, která může nastat. Můžete si tam dosadit, koho chcete, aniž by se vám v hlavě motal herec, kterého vlastně hrozně nesnášíte, ale protože to takhle někdo vymyslel a vy se té představy nemůžete zbavit... Zkrátka není nic lepšího, než obsazovat knihu s čistým štítem :)


2) Knihu právě filmují, tím pádem se můžeme rozhodnout, zda jejich volbu přijmeme...

...nebo se na ni vykašleme, protože většinou ani nevíme, že někdo ten a ten příběh právě zpracovává do kin. Méně častěji se vyskytnou případy, kdy obsazované herce ani neznáme, nicméně máme chuť si knihu přečíst. Tím pádem jsme ještě nezkažení a nezpracování cizí představou, a teprve pak se opakuje začátek bodu dva - buď souhlasíme... anebo ne! :)


3) Kniha je dávno zfilmovaná a automaticky pod jmény postav vidíme herce z filmu, ať už chceme, nebo nechceme.
Přesně to se mi stalo u prvního dílu Larssonovi trilogie - Muži, kteří nenávidí ženy. Automaticky jsem prostě před očima viděla pod Mikaelem Blomkvistem Daniela Craiga a za Lisbeth Salanderovou maou houžvičku Roony Maru. I kdybych si chtěla představit někoho jiného, tak to prostě nešlo. Naštěstí Daniel Craig odpovídal Larssonovu popisu Mikaela dost dobře, takže jsem s tím neměla problém, ale někdo ho třeba nemusí, takže pak akorát nadává, že mu filmaři zkazili požitek z knihy mrňavým a ušatým Bondem. 
Hádám, že spousta lidí (ehm žen...) nadává na obsazení toho "úžasného trháku" - 50 odstínů šedi. Jenže to je trošku jiná kategorie. Tady by se totiž nikdo nezavděčil nikomu, protože si pod panem Greyem představujeme možné i nemožné.

4) Málem bych zapomněla na poslední, bohužel dost "zoufalý" případ. Nedokážete si zkrátka představit nikoho!

Popis tam sice je, bezva, ale takový, že nevíte co s ním. Ať se snažíte sebevíc, prostě toho člověka v hlavě nevidíte v konkrétních tvarech a rysech, pořád zůstává jen takovou mlhou se jménem.

Takže i kdybych se zbláznila, tak si nedokážu nikoho dosadit na místo Taťány z trilogie Měděný jezdec. Nejspíš za to může její vzhledová i povahová atypičnost. Kdo ví... Ostatně... měla jsem problém i s Alexandrem, ale o tom zase někdy příště.
Jak jste na tom s "Book Castingem" při čtení vy? :)  
Žádné komentáře:

Okomentovat